Print this post Print this post

Макіавеллі як європеєць

695 words

English original here

Навіть його власне ім’я повернулось проти нього. І дійсно, навряд чи хто втішатиметься епітетом «макіавеліанський». В уяві одразу вимальовуються тіні підступної та зрадливої жорстокості. Та все ж до написання свого найвідомішого та найскандальнішого твору – «Державець» Макіавеллі привела турбота про його батьківщину – Італію. В його часи, в перші роки XVI століття, без перебільшення, він був єдиним, хто переймався цією географічною сутністю. В той час кожен думав про Неаполь, Ґеную, Рим, Флоренцію, Мілан чи Венецію, але ніхто не думав про Італію. Для цього слід було чекати три століття. Що доводить, що ніколи не слід впадати у відчай. Пророки завжди проповідують в духовних пустелях перед тим, як їхні мрії пробуджують непередбачуваний інтерес народу.

Народжений у Флоренції в 1469, і спочилий в 1527 році, Ніколо Макіавеллі був державним службовцем високого рангу, дипломатом, а відповідно учасником великих політичних справ свого часу. Вивчене ним з речей, що посягали на його патріотизм, підштовхнуло Макіавеллі до роздумів про мистецтво керування громадськими справами. Життя зарахувало його до школи великих струсів. Йому було 23 роки, коли в 1492 році помер Лоренцо Пишний. В тому ж році, Олександр VI Борджия став папою. Він тимчасово призначив свого молодого сина Чезаре (в ті часи, римські папи не завжди дотримувались целібату) на кардинальську посаду. Згодом, завдяки королю Франції, він став герцогом Валанським. Цей Чезаре, змучений непомірними амбіціями, ніколи не турбував себе питанням вибору засобів. Попри невдачі, його завзяття викликало захват в Макіавеллі.

Але я забігаю наперед. В 1494 році, сталась непересічна подія, що занурила в смуток Італію на довгі літа. Карл VIII, молодий і амбіційний король Франції, спрямував свої сили на захоплення своєї славетної «спадщини», тобто здійснив спробу завоювання, яке порушило баланс на півострові. Після здобуття Флоренції, Риму та Неаполя, Карл VIII наштовхнувся на спротив, і змушений був відступати, лишаючи Італію в хаосі. Але це був ще не кінець. Його двоюрідний брат і наступник, Людовік XII, повернувся в 1500 році, залишаючись на тривалий час, аж до сходження Франсіса І. А тим часом, Флоренція потопала в громадянській війні, а Італії спустошували спраглі до розбою найманці.

Макіавеллі з жахом спостерігав цю катастрофу. Його обурювала безпорадність італійців. З його роздумів народився «Державець», славетний політичний трактат, написаний завдяки безчестю. Аргументація, з неспростовною логікою, спрямована переконати читача на свій бік. Застосований метод – історичний. Він полягає у порівнянні між минулим і теперішнім. Макіавеллі висловлює своє переконання, що люди та речі не змінюються. Він продовжує звертатись до європейців, ким являємось і ми.

На манер людей античності, що були йому за зразок, він вірив, що Доля (випадок), зображувана жінкою, що утримує рівновагу на нестійкому колесі, визначає половину людських дій. Але, він заявляє, це залишає іншу половину на керування людським чеснотам (мужньої сили та відваги). Людей дії, яких він закликає впроваджувати його побажання, Макіавеллі навчає засобів вдалого урядування. Зображена у вигляді лева, сила є першим з цих засобів завоювання чи збереження держави. Силу однак потрібну поєднувати з хитрістю лисиці. Насправді, необхідно бути левом та лисицею одночасно: «Потрібно бути лисицею, щоб уникати пасток і левом щоб лякати вовків» («Державець», розд.18). Звідси його прославляння, позбавленого всяких моральних упереджень, папи Олександра VI Борджиї, який «ніколи нічого не робив, ніколи ні про що не думав, але вводив людей в оману і завжди знаходив шляхи для цього» («Державець», розд. 18). З іншого боку, син цього дивакуватого папи Чезаре Борджия, в якому Макіавеллі бачив втілення Державця згідно своїх задумів, був здатен «завоювати як силою, так і хитрістю» («Державець», розд. 7).

Занесений до чорного списку, звинувачений в нечестивості та безбожництві, Макіавеллі мав насправді неоднозначне ставлення стосовно релігії. Не будучи палким вірянином, він однак схиляв голову перед її практичним втіленням. В «Роздумах про першу декаду Тита Лівія», змальовуючи уроки з стародавньої історії, він задається питанням про релігію, яка б найкраще пасувала для добробуту держави: «Наша релігія покладає найвище благо в смиренні та зневазі до всіх людських речей. Інша [римська релігія] покладає його в шляхетності душі, силі тіла та інших речах, що служать для надання людини сили. Якщо наша релігія потребує, щоб хтось мав силу, то йдеться скоріше про страждання, аніж про сильні вчинки. Цей спосіб життя, таким чином, схоже послаблює світ і робить його жертвою пройдисвітів» («Роздуми…», Книга друга, розд. 2). Макіавелі ніколи не перешкоджав релігійним роздумав, а тільки політичним роздумам на релігійну тему, доходячи однак до висновку, що «Батьківщина для мене важливіша за власну душу».

Source: http://ntz.org.ua/?p=3126

One Comment

 1. Martin
  Posted October 4, 2011 at 3:25 pm | Permalink

  It is very pleasant to see Ukrainian language section here

Post a Comment

Your email is never published nor shared.
 
Comments are moderated. If you don't see your comment, please be patient. If approved, it will appear here soon. Do not post your comment a second time.
 
Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Our Titles

  White Identity Politics

  The World in Flames

  The White Nationalist Manifesto

  From Plato to Postmodernism

  The Gizmo

  Return of the Son of Trevor Lynch's CENSORED Guide to the Movies

  Toward a New Nationalism

  The Smut Book

  The Alternative Right

  My Nationalist Pony

  Dark Right: Batman Viewed From the Right

  The Philatelist

  Novel Folklore

  Confessions of an Anti-Feminist

  East and West

  Though We Be Dead, Yet Our Day Will Come

  White Like You

  The Homo and the Negro, Second Edition

  Numinous Machines

  Venus and Her Thugs

  Cynosura

  North American New Right, vol. 2

  You Asked For It

  More Artists of the Right

  Extremists: Studies in Metapolitics

  Rising

  The Importance of James Bond

  In Defense of Prejudice

  Confessions of a Reluctant Hater (2nd ed.)

  The Hypocrisies of Heaven

  Waking Up from the American Dream

  Green Nazis in Space!

  Truth, Justice, and a Nice White Country

  Heidegger in Chicago

  The End of an Era

  Sexual Utopia in Power

  What is a Rune? & Other Essays

  Son of Trevor Lynch's White Nationalist Guide to the Movies

  The Lightning & the Sun

  The Eldritch Evola

  Western Civilization Bites Back

  New Right vs. Old Right

  Lost Violent Souls

  Journey Late at Night: Poems and Translations

  The Non-Hindu Indians & Indian Unity

  Baader Meinhof ceramic pistol, Charles Kraaft 2013

  Jonathan Bowden as Dirty Harry

  The Lost Philosopher, Second Expanded Edition

  Trevor Lynch's A White Nationalist Guide to the Movies

  And Time Rolls On

  The Homo & the Negro

  Artists of the Right

  North American New Right, Vol. 1

  Some Thoughts on Hitler

  Tikkun Olam and Other Poems

  Under the Nihil

  Summoning the Gods

  Hold Back This Day

  The Columbine Pilgrim

  Confessions of a Reluctant Hater

  Taking Our Own Side

  Toward the White Republic

  Distributed Titles

  Reuben

  The Node

  The New Austerities

  Morning Crafts

  The Passing of a Profit & Other Forgotten Stories

  Gold in the Furnace

  Defiance